Co to jest menedżer haseł?

  menadzer hasel co to jest
  1024 577 Redakcja

  Internet to wspaniały wynalazek, w którym dość trudno o bezpieczeństwo. Co jakiś czas słyszymy o wyciekach danych z popularnych platform społecznościowych, czy innych serwisów, na co tak naprawdę nie mamy wpływu. Taka jest natura Internetu, jednak jak możemy się przed tym zabezpieczyć?

  Używanie wielu haseł

  Wymyślenie jednego silnego hasła to zdecydowanie za mało. Prawdę mówiąc, jest to nawet nierozsądne, ponieważ jeden wyciek danych da hakerom dostęp do wszystkich naszych kont. Na szczęście wiele portali społecznościowych, czy aplikacji bankowych ma dwuetapową weryfikację, jednak nie warto opierać się tylko na tym.

  Dlatego też warto zbudować kilka silnych haseł, jak to zrobić?

  Metod jest wiele, jednak najlepiej skorzystać z generatora mocnych haseł online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „generator haseł,” wygenerować kilka i zapisać, na przykład, w notatniku. Następnie należy do każdego hasła dopisać jakieś dodatkowe znaki czy zmienić ich szyk. Takie działanie da nam pewność, że hasło jest w 100% bezpieczne i faktycznie losowe.

  Po przygotowaniu bazy mocnych haseł należy je zapisać, dopasować do danych kont, a następnie przechowywać. Staromodna metoda polega na przechowywaniu haseł w notatniku w formie: „Facebook: hasło” i zapisanie takiego notatnika dodatkowo na dysku zewnętrznym. Okazuje się jednak, że metoda nie jest ani bezpieczna, ani wygodna. Czy istnieją jakieś alternatywy?

  Menadżer haseł – czym jest, czy warto korzystać?

  Menadżer haseł to program lub nawet wtyczka do popularnych przeglądarek, która przechowuje wszystkie nasze hasła i daje możliwość automatycznego logowania. Żeby tak było, wystarczy uzupełnić listę haseł, wraz ze zbiorem stron, do których pasują.

  Jakie są plusy takiego rozwiązania:

  • musimy pamiętać lub zapisać tylko jedno hasło, czyli to do menadżera haseł. Oczywiście większość programów udostępnia dodatkowo dwustopniową weryfikację.
  • nie musimy wpisywać haseł, a logowanie odbywa się za pomocą jednego kliknięcia menadżerze.
  • łatwość w tworzeniu nowych haseł. Większość menadżerów ma możliwość wygenerowania mocnych haseł do danych portali.
  • niska cena za dodatkowe bezpieczeństwo lub nawet darmowy program. Okazuje się, że konkurencja na rynku jest na tyle duża, że wiele menadżerów oferuje darmowe zarządzanie hasłami (do danej ilości, na przykład, 20 haseł).

  Jakie są minusy takiego rozwiązania:

  • ryzyko utraty dostępu do menadżera haseł. Jeśli w jakiś sposób stracimy dostęp do konta menadżera, to jednocześnie stracimy dostęp do wszystkich haseł. Warto więc dodatkowo zapisać wszystkie hasła, na przykład, na dysku zewnętrznym.
  • menadżer haseł nie chroni przed złośliwym oprogramowaniem, więc jeśli na nasz komputer dostanie się, na przykład, keylogger, to może z łatwością dostać się na nasze konto menadżera haseł i zyskać dostęp do wszystkich kont, które są w nim zapisane.

  Podsumowując

  Niestety w Internecie nie ma rozwiązań idealnych i nawet posiadanie najlepszego, płatnego, menadżera nie zapewnia 100% bezpieczeństwa. Jest to jednak bardzo wygodne, więc dobrze poza samym menadżerem, zadbać o dobrą ochronę komputera poprzez polecane antywirusy, żeby ograniczyć prawdopodobieństwo zewnętrznego ataku.

  Author

  Redakcja

  All stories by: Redakcja