Jak stworzyć silne, mocne i trudne do złamania hasło?

  jak tworzyc dobre hasla
  1024 683 Redakcja

  Utworzenie mocnych haseł do internetowych kont to absolutna podstawa naszego bezpieczeństwa. To tak naprawdę jedyne, na co mamy wpływy, bo wycieki danych były i będą dalej, bo żaden system nie jest idealny. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i utworzyć bazę silnych haseł. Jak to zrobić?

  Dlaczego silne hasło jest tak ważne?

  Wiemy już, że nie uchronimy się przed wyciekami, więc po co nam silne hasło, skoro i tak zostanie udostępnione. Nie tak to do końca działa. Hakerzy atakują bazy danych popularnych firm i czasem uda im się wykraść bazę, na przykład, klientów danego sklepu. Taka baza jest zwykle bardzo starannie zaszyfrowana, a jedyne, do czego mają dostęp hakerzy to adres e-mail. Co im po samym mailu? Okazuje się, że hakerzy próbują dostać się na konta e-mail za pomocą bazy najczęściej używanych w danym kraju haseł, a więc metodą prób i błędów.

  Najczęściej używane hasła w Polsce, to, kolejno top10:

  1. 123456
  2. qwerty
  3. 123456789
  4. 12345
  5. zaq12wsx
  6. polska
  7. 111111
  8. 1234
  9. misiek
  10. monika

  Używanie, któregoś z tych haseł, szczególnie w ważnych miejscach jak bank czy media społecznościowe, to tak naprawdę proszenie się o włam na nasze konto…

  Jak więc utworzyć silne hasło?

  Na początku należy prześledzić listę najczęściej używanych haseł i unikać używania każdego z nich.

  Drugim popularnym błędem jest używanie hasła, który zawiera część adresu e-mail, na przykład:

  E-mail: [email protected]
  Hasło: Karolina czy Karolina95

  Na szczęście większość portali uniemożliwia ustawiania takiego hasła do konta, a prosi nas o użycie znaków specjalnych czy zmianę szyku.

  Jak powinno wyglądać silne hasło?

  • powinno mieć co najmniej 8 znaków
  • powinno być mieszanką małych i wielkich liter
  • powinno zawierać znaki specjalne

  Warto też unikać używania schematu tworzenia haseł, bo jeśli haker złamie choć jedno, to będzie w stanie dostać się na wszystkie konta. Na przykład:

  • Do Facebooka: KaRoLNa95FACE,
  • Do Banku: KaRoLNa95BANK

  Tworzenia hasła metodą Diceware

  Jest to metoda polegająca na stworzeniu hasła, które na pewno znamy tylko my, bo co do zasady nie ma ono sensu. Nie jest to data naszych urodzin, imię naszych bliskich, czy pupila.

  Jak stworzyć takie hasło?

  Na początku musimy pobrać listę Diceware Word List (https://theworld.com/~reinhold/diceware.wordlist.asc), a następnie… rzucić kostką. Na przykład:

  Jeśli chcemy utworzyć hasło składające się z 5 słów, to musimy rzucić kostką 25 razy. Za każdym rzutem kostką zapisujemy liczbę, którą otrzymaliśmy z rzutu. Co pięć rzutów zaczynamy nową linijkę, a więc mamy 5 słów po 5 liter. Po zapisaniu wyników rzutów należy przejść na wskazaną stronę i znaleźć słowa, jakim odpowiadają cyfry. Na przykład:

  • 6 6 3 5 3 zgaga
  • 1 5 6 3 1 ceny

  Tak przygotowane hasło jest bezpiecznie w użyciu oraz łatwe w zapamiętaniu, bo łatwiej zapamiętać hasło: „zgagaceny” niż ciąg losowych liczb. Jeśli haseł jest dużo, to warto skorzystać z menadżera haseł, który dodatkowo ułatwi nam życie.

  Author

  Redakcja

  All stories by: Redakcja